חברות התעופה הסיניות יטיסו פי 140 יותר נוסעים ב-2017 מאשר ב-1982

מספר הנוסעים שהוטסו בשנה על ידי חברות תעופה סיניות עלה ב-233 מיליון בחמש השנים האחרונות. קודם לכן נדרשו עשר שנים כדי להגיע לשינוי בקנה מידה כזה
מטוס של היינאן איירליינס בנתב
מטוס של היינאן איירליינס בנתב"ג. הגידול בנוסעים הביא את החברה להגדיל את מספר הטיסות בין המדינות. (צילום: יקי צימרמן)

לרגל הקונגרס ה-19 שהתקיים בסין, בחן ארגון חברות התעופה העולמי IATA את העליות העצומות בפעילות הכלכלית והתעופה שנראו במדינה זו ב-35 השנים האחרונות. ההצלחה של המשק הסיני ידועה: הפעילות הכלכלית בסין, המתואמת לאינפלציה, תהיה כמעט פי 26 יותר מאשר ב-1982. (במדד אחד עקפה סין את ארה"ב בדרכה להיות הכלכלה הגדולה ביותר בעולם). עם זאת, למרבה הפלא, התעופה הסינית גדלה בקצב מהיר הרבה יותר: חברות התעופה הסיניות יטיסו פי 140 יותר נוסעים ב-2017 מאשר לפני 35 שנה. זאת בעיקר משום שהצמיחה הכלכלית המהירה דחפה את סין להצטרף לשורותיהן של המדינות בעלות ההכנסה הבינונית. עם יותר כסף להוציא על נסיעות, תושבי המדינות בעלות ההכנסה הממוצעת נוטים כיום לטוס כמעט פי שבע יותר פעמים מאשר אנשים במדינות בעלות הכנסה נמוכה.

כוח הקנייה של התושבים הסינים מארצות הברית עלה מ-3% ב-1982 לכ-28% כיום.

גרף של התיירות הסינית היוצאת. מקור: IATA
גרף של התיירות הסינית היוצאת. מקור: IATA

חלק גדול מהצמיחה בתעופה הסינית נמצא עד כה בנסיעות פנים-ארציות, אך זרימת התיירות הסינית היוצאת הופכת להיות חשובה יותר, במיוחד עבור שווקים בתוך אזור אסיה פסיפיק. צמיחת התמ"ג הסיני הואט בשנים האחרונות, אך רמת הפעילות עדיין מתחזקת. למעשה, העליות שנצפו בתפוקה הסינית בכל שנה, גדולות מכל המשק כולו באמצע שנות ה-80' של המאה הקודמת.

ענף התעופה בסין מראה סיפור דומה: מספר הנוסעים שהוטסו מדי שנה על ידי חברות תעופה סיניות עלה ב-233 מיליון בחמש השנים האחרונות. קודם לכן נדרשו עשר שנים כדי להגיע לשינוי בקנה מידה כזה.

המעבר בסין מהשקעות לכיוון הצריכה כגורם המפתח לצמיחה הכלכלית, צפוי לתמוך בצמיחת התעופה, ויעזור לנטרל את ההשפעה של הזדקנות האוכלוסייה הסינית. למעשה, עד שהקונגרס הלאומי ה-20 של יאט"א יתקיים ב-2022,  מצפים שם משוק הנוסעים הסיני כמדינת מקור לתיירים הטסים אל/מ ומיעדים בתוך המדינה, להיות על סף השוק הגדול ביותר בעולם.

גם ישראל, כידוע, נהנית ממספר גדל והולך של תיירים מסין, כאשר גם מספר היעדים שמהן טסה חברת התעופה הסינית היינאן איירליינס גדל – מבייג'ינג (לשם טסה גם אל על), שנגחאי ובעתיד גם מגואנגג'ו. בין החודשים ינואר-ספטמבר 2017, הגיעו לישראל 86,4 אלף תיירים, עלייה של 52% לעומת אותם חודשים אשתקד.

ידיעה קודמת על היינאן וטיסות מסין:

היינאן איירליינס הגישה בקשה להפעיל קו מגואנגג'ואו לישראל

אין תגובות

השאר תגובה