חברת אייר ברלין הגישה בקשה לפשיטת רגל

חברת אייר ברלין שבשליטת חברת התעופה אתיחאד מאבו דאבי, הפסידה 2.7 מיליארד אירו בשש שנים. לא מכבר חתמה על קוד-שייר עם ג'טבלו
מטוס של אייר ברלין. מקיימת טיסות יומיות מנתב
מטוס של אייר ברלין. מקיימת טיסות יומיות מנתב"ג, לכן לתוצאות המכרז השפעה גם על ישראל. (צילום: יח"צ)

חברת אייר ברלין הגישה בקשה לפשיטת רגל, בנסיון להגן על עצמה בפני נושים. אייר ברלין נמצאת בשליטתה של חברת התעופה אתיחאד, שבסיסה באבו דאבי ואשר הפסיקה להזרים לה כספים. החברה הגרמנית סיימה את שנת 2016 עם הפסד של כחצי מיליארד אירו.

לפי ידיעה של סוכנות בלומברג, אייר ברלין צברה חוב של יותר מ-2.7 מיליארד אירו (3.2 מיליארד דולר) בשל הפסדים במשך קצת יותר משש שנים ויש לה חוב נטו של 1.2 מיליארד אירו. איתיחד רכשה נתח של 29% מהחברה בשנת 2012. הודעתה על פשיטת הרגל מגיעה בשעה שהקנצלרית אנגלה מרקל עומדת בפני בחירות והצעד של אייר ברלין עלול להותיר מחוסרי עבודה רבים.

לפי מה שנמסר, לופטהנזה וחברת תעופה לא מזוהה נמצאות בשלב מתקדם של תוכניות להצלה חלקית של החברה וכי ניתן יהיה להשלים את העסקה בשבועות הקרובים. הממשלה תומכת בתהליך על ידי מתן הלוואת גישור של 150 מיליון אירו לאייר ברלין.

עם זאת, בשבוע שעבר פורסם בגרמניה כי מחודש ספטמבר תחל אייר ברלין לפעול בקוד שייר עם חברת ג'טבלו האמריקאית מניו יורק, בוסטון ואורלנדו ל-31 יעדים בגרמניה. אייר ברלין עצמה טסה לניו יורק פעמיים ביום מדיסלדורף ופעם ביום מברלין.

עוד נאמר בידיעה מגרמניה, כי מנהל העסקים הראשי של החברה, גץ אמלמן, הבטיח שזהו רק תחילתו של שיתוף הפעולה בין החברות. נמסר כי אייר ברלין תשיק שני קווים חדשים לצפון אמריקה מדיסלדורף במאי הבא, עם ארבע טיסות לטורונטו שבקנדה וחמש טיסות לשיקגו. בסך הכל, חברת התעופה היתה החברה אמורה להציע 57 טיסות שבועיות מדיסלדורף לארצות הברית וקנדה בקיץ הבא.

מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות, חני סובול, מסרה לחברי ההתאחדות כי שוחחה עם מוני בר, הנציג בישראל של קונצרן  TUI החברה-האם של אייר ברלין, שאישר כי הצעד שבו נקטה אייר ברלין לא ישפיע על פעילותה בישראל וכי הטיסות נמשכות כרגיל.

לפי נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת), במצטבר מתחילת השנה ועד חודש יולי, מהווה אייר ברלין פחות מאחוז מהיקף התנועה בנתב"ג. היא מדורגת במקום ה-22 מבין חברת התעופה הפועלות בנתב"ג לפי תנועות הנוסעים הבינלאומית עם כ-108 אלף תנועות (הלוך וחזור) מתחילת השנה, עלייה של כ-47% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ביולי עמדה תנועת הנוסעים של אייר ברלין על כ-20 אלף, גידול של כ-25% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

אין תגובות

השאר תגובה