פוליהאוס: מנערים את האבק מכיכר מגן דוד

בכיכר "מגן דוד" ההיסטורית, במדרחוב נחלת בנימין, נפתח בימים אלה פוליהאוס, מלון בוטיק בן 40 חדרים בעיצובו של מעצב-העל קרים ראשיד. המלון ממוקם בבניין באוהאוס איקוני השוכן בלבה הפועם של תל-אביב
מלון פוליהאוס.
מלון פוליהאוס. "הסוויטה המעוגלת" (Circle Suite) הממוקמת בפינת הבניין חולשת דרך חלונות פנורמיים על הכיכר השוקקת. (צילום מהאתר)

בצומת הרחובות אלנבי, נחלת בנימין, שוק הכרמל, שינקין וקינג ג'ורג', נפתח בימים אלה מלון הבוטיק "בית פולישוק" ההיסטורי, בעל החזית המעוגלת החולש על כיכר "מגן דוד". המלון הוטמע בתוך בניין הבאוהאוס האייקוני, בו שכנה בעבר בין היתר חנות "נעלי פיל" המיתולוגית. הוא נבנה על-ידי האדריכלים שלמה ליאסקובסקי ויעקב אורנשטיין בשנת 1934, בהזמנת יהודה פולישוק כחלק  מ"העיר הלבנה".

בבית המלון ניתן ליהנות ממתחם גג ענק בגודל כ-600 מ"ר המשקיף לכל הרחובות הסמוכים וכולל בריכה פנורמית, פינות שיזוף, קוקטייל בר אופנתי וספא (הספא ייפתח במהלך חודש דצמבר 2016). הפוליהאוס כולל 40 חדרים בתצורות שונות, כשהבולטת ביניהן היא "הסוויטה המעוגלת" (Circle Suite) הממוקמת בפינת הבניין וחולשת דרך חלונות פנורמיים על הכיכר השוקקת.

קומת הכניסה של המלון תאכלס בקרוב מרכז תרבותי שיכלול בין השאר גלריה עם תערוכות מתחלפות, חנות עיצוב ואמנות וחדר ישיבות מאובזר.

חוויה אורבנית מעוררת ואמנותית

עיצוב הפוליהאוס הופקד בידי מעצב-העל הבינלאומי קארים ראשיד, לצד משרד האדריכלים המקומי של ניצה סמוק,  שהופקד על הצד האדריכלי של הפרוייקט, כולל שימור ושחזור המבנה. ראשיד, אשר הטביע את חותמו ואת סגנון העיצוב הייחודי לו אל תוך מבנה הבאוהאוס האייקוני, יצר חוויה אורבנית מעוררת ואמנותית. ראשיד שילב בין עיצוב עתידני לבין אלמנטים נקיים ומרגיעים, המאפיינים את אדריכלות הבאוהאוס. זהו הפרויקט הראשון של קרים ראשיד בתל אביב.

ראשיד מסביר את הרציונל מאחורי עיצוב הפוליהאוס: "אם עיצוב באוהאוס היה קיים היום, במאה ה-21, למה הוא היה גורם? באוהאוס נשלט על-ידי מכונות במאה ה-20, הוא נע על פי כוח הטכנולוגיה ופחות על-פי האסתטיקה. היום, אנחנו שולטים במכונות ובטכנולוגיה. גאומטריה קפדנית עם עיקולים קלים ומראה טבעי מאחוריו זה תמיד יפה, אך עם זאת – כבר עברנו את השלב הזה ברמה האסתטית באמצעות הטכנולוגיה. מה שרציתי ליצור בחלל הייחודי של 'פוליהאוס' והתחושה שהוא יעביר זו האמנות. רציתי להעביר דרך העיצוב את העולם הדיגיטלי בו אנחנו חיים, במיוחד בתל אביב. רציתי להעביר את האנרגיה החדשה שזורמת בעיר. אנחנו בדרך כלל מדברים על העבר כהשראה, אך התרבות של תל אביב נסובה כולה סביב 'לחיות את הרגע'. מלון פוליהאוס ממחיש בדיוק את זה, אנרגיה ואהבה של החיים לתוך הפונקציונאליות של בית המלון, הפיכת הרגש למוחשי".

ראשיד אף דאג לשלב את הטכנולוגיה המודרנית בתכנון מבואת המעליות הייחודית שמחופה מסכי לד המציגים תנועה בלתי פוסקת של אלמנטים ויזואליים וטקסטואליים משתנים, בהשראת המלון והעיר תל אביב.

הרחובות השוקקים והצבעוניים סביב בית המלון היוו את הנוף עבור הרישומים של ראשיד בתכנון עיצוב בית המלון. דוגמא לכך הינו קיר באורך 20 מטרים בקומת הכניסה של המלון, המציג את תהליכי היצירה של ראשיד בגווני ירוק, כחול, צהוב וורוד.

קארים ראשיד הינו אחד מעצבי-העל הבולטים ברחבי העולם. הוא חתום על למעלה מ-3,000 עיצובים ו-300 פרסים והוא עובד בכ-40 מדינות שונות. בין מותגי היוקרה אשר שיתפו פעולה עם ראשיד: Alessi, Umbra, 3M, Asus, Samsung, Kenzo, ו- Hugo Boss.

הכורסאות של מלון פוליהאוס בנחלת בנימין 1. קארים רשיד: התרבות של תל אביב נסובה כולה סביב 'לחיות את הרגע'. (צילום: אסף פינצ'וק)
הכורסאות של מלון פוליהאוס בנחלת בנימין 1. קארים רשיד: התרבות של תל אביב נסובה כולה סביב 'לחיות את הרגע'. (צילום: אסף פינצ'וק)

מבניין מכוסה גרפיטי לפנינה אדריכלית

בית פולישוק הינו מבנה לשימור בצורת V הממוקם בכיכר "מגן דוד" בתל-אביב, המהווה נקודת מפגש של ששה רחובות (כמספר צלעותיו של מגן הדוד): אלנבי, שינקין, קינג ג'ורג', נחלת בנימין, הכרמל והלל הזקן. הבניין נבנה בשנת 1934 בסגנון הבינלאומי כבניין משרדים ומסחר ובסיום בנייתו אף הכיל את בית הדפוס החשאי של האצ"ל.

עד שנות ה-2000 עמד בית פולישוק מוזנח ונטוש ברובו, מלבד הקומה המסחרית שנותרה פעילה, בניין מכוסה גרפיטי בלב הכיכר ההומה. המלונאי ליאון אביגד (בראון הוטלס) וקבוצת משקיעים בעלי חזון החליטו אז כי לבניין האיקוני מטרה חשובה וגדולה יותר, רכשו את הבניין, ובתהליך ארוך ומייגע של כעשור הבניין תוכנן מחדש והוסב למלון בוטיק ייחודי שמהווה נדבך חשוב בחידוש ושימור הכיכר המרכזית של תל אביב ושל מדרחוב נחלת בנימין שבו בניינים הסטוריים רבים עוברים תהליכי שימור ושחזור בימים אלה.

לצד קארים רשיד שנבחר להוביל את החזון העיצובי של המלון, ליוותה את הפרוייקט לכל אורכו האדריכלית הישראלית פרופ' ניצה סמוק, זוכת פרס 'אמת' היוקרתי על העבודה הנרחבת בקידום ושימור מבנים תל אביביים. המבנה המקורי של הבניין התפצל למסדרונות ולמשרדים פרטיים, ואלה נותרו על כנם בתכנון החדש עבור בית המלון. פרופ' סמוק הקפידה לשמור על אותנטיות המבנה ולא פגעה באלמנטים המבניים ההיסטוריים. "על פי חוקי האדריכלות של 'העיר הלבנה', המדרגות במבנים מסוימים, כמו בית פולישוק, חייבות להישאר מקוריות", אומרת סמוק. לדבריה. בהתאם לתנאים אלו, שומר ושוחזר גרם המדרגות המעוגל והמרשים שבלובי, כמו גם חיפוי האריחים של הבניין שמייחד אותו עד היום ממבנים דומים.

על ההקמה והניהול של POLI HOUSE מופקדים שותפים בעלי למעלה מ-30 שנות ניסיון במלונאות, נדל"ן ופיתוח: בעלי המלון קבוצת דיין לצד חברת המלונאות "בראון הוטלס" המתמחה בהקמה וניהול של מלונות בוטיק בארץ ובעולם. החברה שבבעלות ליאון אביגד, ניצן פרי וניר ויצמן חולשת על קולקציית מלונות 'בראון' הכוללים את מלון BROWN TLV ומלון BROWN BEACH HOUSE בתל אביב, מלון BROWN BEACH HOUSE CROATIA החדש והמפואר על הים האדריאטי ו- BROWN JERUSALEM  שיפתח בקרוב. מלונות הקולקציה מומלצים על ידי המגזינים המובילים בעולם כדוגמת VOGUE, WALLPAPER ו- NEW YORK TIMES, ומלון BROWN TLV  הנו חבר במותג מלונות הבוטיק המוביל בעולם DESIGN HOTELS.

אין תגובות

השאר תגובה