תיירות היין יוצאת מהבקבוק

כנס תיירות היין העולמי הראשון יתקיים השבוע בגיאורגיה, בישראל פותחים יקבים רבים את שעריהם לסיורים לתיירים, לצד שורה של פסטיבלי יין. האדום האדום הזה נהפך למאיץ מוטיבציה לתיירות
טעימות יין בפסטיבל היין בבאר שבע הפסטיבל משתלב.בפופולריות העולה של סיורים מודרכים ביקבים. (צילום: דייגו מיטלברג)
טעימות יין בפסטיבל היין בבאר שבע הפסטיבל משתלב.בפופולריות העולה של סיורים מודרכים ביקבים. (צילום: דייגו מיטלברג)

ארגון התיירות העולמי המסונף לאו"ם UNWTO, בשיתוף עם רשות התיירות של גיאורגיה, יזמו את הכנס הראשון של תיירות יין שיתקיים בגיאורגיה בין ה-7-9 בספטמבר, כלומר ממחר, יום ד'. "תיירות היין היא פלח שוק צומח, המהווה כר הזדמנויות לסוגים שונים של ביקוש", אמר מזכ"ל ארגון הארגון, טאלב ריפאעי, לקראת פתיחת הכנס.

לפי הארגון, גסטרונומיה ויין נהפכו לרכיבי מפתח של חווייה, תרבות ואורח החיים של כל יעד תיירותי וגורם מאיץ להגדלת המוטיבציה לתיירות ותיירים. כדי לעודד התפתחות של מגזר זה, השיק הארגון רשת גסטרונומית בספטמבר שעבר.

בהקשר זה מפתח כרגע ארגון התיירות העולמי אבטיפוס של תיירות יין בספרד. אב-הטיפוס כולל ניתוח של תיירות יין בהשוואה למגזרי תיירות אחרים ועיצוב של מודל פיתוח מוצרים חדשני , התמקד בשילוב היקבים לתוך המורשת התרבותית, כלכלית, חברתית וסביבתית של אזורם. התוצאות הסופיות של הפרויקט יוצגו בכנס.

לדברי מארגני הכנס, הוא יתנהל בפורמט ייחודי ודינמי עם שלושה מפגשים שיתקיימו ביקבים שונים ברחבי האזור הגאורגי של Kakheti. בכנס ישתתף מספר גדול של מומחים ליין, ובהם ג'ובאני מנטובאני, מנכ"ל VeronaFiere והיוצר של VINITALY באיטליה.

פסטיבל היין במוזיאון ישראל. איגד בשנה שעברה מספר שיא של יקבים ישראליים (צילום: אתר המוזיאון)
פסטיבל היין במוזיאון ישראל. איגד בשנה שעברה מספר שיא של יקבים ישראליים (צילום: אתר המוזיאון)

תעשיית היין הישראלית מצליחה בקנה מידה בינלאומי

גם ישראל היא כיום מעצמת יין עם אלפי דונמים של כרמים, מאות יקבים ותעשייה מצליחה בקנה מידה בינלאומי. ישראל, שלה קשרי מסחר ממוסדים עם השוק האירופי, חולקה על ידי מכון היין הישראלי לחמישה אזורים:

רמת הגולן רמה בזלתית שחורה מכוסה במרבדים של כרמים ויקבים שמזמנים חוויית טיול מיוחדת; הגליל העליון  –  אזור גידול ענבי היין המצטיין בישראל, המאופיין בגובה רב, אקלים קר ואדמת בזלת ושופע יקבים רבים; השומרון והשרון –  גאיות הכרמל (ליד זכרון יעקב) ואזור השרון – אזור גידול ענבי היין הגדול ביותר בישראל, הנהנה מקרבה להר הכרמל ולים התיכון; שמשון –  למרגלות הרי יהודה (ליד גזר) והשפלה המרכזית (ליד גדרה). הרי יהודה, צפונית לירושלים, אזור גידול חדש באופן יחסי. משתרע מאזור הרי בית אל, צפונית לירושלים ועד חברון והנגב –  צפון הנגב (ליד ערד) הוא אזור גידול ענבי יין פופולרי בתקופת התנ"ך. בתקופה האחרונה נטעו בו כרמי יין חדשים.

יקבים רבים פותחים כיום את שעריהם לסיורים לתיירים ישראלים ומחו"ל כאחד, והם כוללים ביקור בבית הגידול של הענב (טרואר), סיורי כרמים, טעימות מהחבית ועד ארוחות יין עשירות.

לצדם מתפתחת גם פתיחה של ברי יין מקצועיים במלונות.

בישראל הכירו בחשיבותה של תיירות היין כמוצר תומך ומשלים לתעשיית היין, שכשלעצמה נמצאת בתהליך גידול והתרחבות מתמיד. בית הספר לתיירות בניהול אוניברסיטת חיפה, מציע למורי הדרך התמחות ליצירת מסלולי תיור חדשים בישראל המותאמים לצרכים של "תיירות ממוקדת עניין", כמו תיירות היין. ההתמחות הינה בשיתוף ובאישור האגף להכשרה מקצועית במשרד התיירות. מטרתה לחשוף בפני מורי הדרך את תיירות היין של ישראל ואת מסלולי היין השונים ברחבי הארץ. להרחיב את ידיעתם בתחומים הקשורים לתוכניות, אשר גובשו במשרד התיירות בתחום תיירות היין. המשרד גם מארח מומחי יין ועיתונאי יין מחו"ל.

יין במוזיאון ישראל

אחד האירועים הגדולים והחשובים המתקיימים בירושלים מדי שנה הוא פסטיבל היין הנערך במוזיאון ישראל. הפסטיבל, שכולו הצדעה ליקבים הישראלים, איגד בשנה שעברה מספר שיא של יקבים ישראלים אשר הציעו מאות יינות לטעימה, כאשר חלקם הושק לראשונה במסגרת הפסטיבל.

סדנת דריכת ענבים - הפנינג משפחות בפסטיבל "חוויה בכרם" השלישי במועצה האזורית גזר. (צילום: רונן חורש)
סדנת דריכת ענבים – הפנינג משפחות בפסטיבל "חוויה בכרם" השלישי במועצה האזורית גזר. (צילום: רונן חורש)

הפסטיבל שהתחיל לפני 13 שנים, עם השתתפות של כ-15 יקבים ו-1,500 מבקרים, הפך לאירוע המוביל של ענף היין בישראל. כיום מבקרים בפסטיבל כ-20,000 איש, כאשר עם השנים היתוספו לאירוע תכנים נוספים המעניקים למבקרים חווייה המשלבת יין טוב, אוכל איכותי והרכבים מוזיקליים מובילים.

בפסטיבל מוצעים מאות סוגי יין לטעימה חופשית, דוכני מזון כמו של גבינות משק יעקבס ושוקולד דה קרינה מרמת הגולן. שתי הופעות חיות מתקיימות בשטח הפסטיבל בכל יום בינות לפסלים המפורסמים המוצגים בגן האמנות היפני שבמוזיאון. הפסטיבל מתקיים השבוע, עד יום חמישי ה-8 בספטמבר.

אירוע אקטואלי נוסף הוא פסטיבל היין בבאר שבע שיתקיים זו השנה הרביעית במתחם הקטר בעיר העתיקה של באר שבע. הפסטיבל יכלול טעימות של יינות חדשים ונדירים, הופעות ישראליות ומסיבה לטינית ויתקיים בימים רביעי וחמישי, 14 ו-15 בספטמבר 2016.

הפסטיבל משלב את פריחתם של יקבי הבוטיק, חוגג את זכייתם של מותגים ישראליים בתחרויות עולמיות ומזכיר את הפופולריות העולה של סיורים מודרכים ביקבים והופעתם של ברי יין ברחבי הארץ.

פסטיבל היין יכלול שפע של פעילויות, יקבים, דוכני גבינות, מאפים חמים, שמני זית כתית מעולה ושוקולדים מיוחדים שיוצבו לאורך המתחם. את חגיגות היום הראשון תפתח להקת "אטרף"  שהתאחדה לאחרונה ואחריה מסיבה לטינית עם Latin power – איטלו גונזלס ושבעה נגנים במופע חי על הבמה. ביומו השני של הפסטיבל יעלו על הבמה סינגולדה וחברים למופע של קלאסיקות גיטרה.

מבקרי הפסטיבל ייהנו מברי יין בקונספטים שונים, יטעמו זנים ממגוון חלקות וכרמים של יקבים ויוכלו גם להפוך לטועמי יינות ולהביע דעה על יינות טרם צאתם לשוק, על יינות חדשים, מתיישנים ונדירים. כל אורח יוכל לבחור את סגנון הטעימה וסוג היין שיציף את לשונו בטעמים משכרים, באווירה המיוחדת שמציע מתחם הקטר החדש.

ואילו במועצה האזורית גזר יתקיים זו השנה השלישית פסטיבל "חווייה בכרם" – שלושה ימים של טעימות יין, מופעי תרבות, סדנאות יצירה, אירוע אופניים בעמק איילון וקיבוץ שעלבים והפנינג משפחות ביער הרצל, בין ה-22-24 בספטמבר.

אין תגובות

השאר תגובה