בשביל אל החלמוניות

חגיגת פריחת החלמוניות החלה. הפרח שפורח כשרוב הצמחים מסביבו קמלים, גדל רק במספר קטן של אתרים מוגדרים היטב בישראל ועונתו קצרה
חלמוניות בנגב הצפוני. פורחות רק באזורים מוגדרים בארץ. (צילום באדיבות לבנת גינזבורג)
חלמוניות בנגב הצפוני. פורחות רק באזורים מוגדרים בארץ. (צילום באדיבות לבנת גינזבורג)

בין בזלת לקירטון או בסדקים שבין משטחי הסלע, פורחת החלמונית בישראל. הפרח, שפורח כשרוב הצמחים מסביבו קמלים, בולט גם בצבעו הצהוב-חלמון-זוהר ובתפוצתו – הוא גדל רק במספר קטן של אתרים ולפני שלוש שנים נמצא גם בגדה הצפונית של נחל שילה, במקבץ עצום בגודלו כמעט 3,000 פרחים.

היות שהפרח גדל בארץ רק בכמה עשרות אתרים מוגדרים-היטב, ובכל אחד מהם במאות (לפעמים אלפי) פרטים הפורחים בתאריך קבוע למדי – נהפכה החלמונית ליעד ל"עלייה לרגל" שנתית של חובבי יופי ופרחים.

תיירות בנימין, החברה להגנת הטבע ובית ספר שדה עפרה חברו ביחד לסמן שביל חדש היורד ממצפור אברהם בגבעת הראל, אל נחל שילה, דרך אתר הפריחה של החלמוניות. לכבוד החגיגה הצהובה, מוזמנים להצטרף לטיול מודרך וחינמי, לצפות בפלא הסתווי הצהוב ולסיים בכוס קפה/חליטה במעיין עוז.

אורכו של המסלול הוא כ-3 ק"מ, ברמת הליכה קלה והוא מתאים למשפחות מטיילות. ישנה אפשרות למסלול מעגלי – מסיימים באתר החלמוניות וחוזרים חזרה לרכבים או המשך עד מעיין עין עוז ומשם דרושה הקפצת נהגים קצרה למקום חניית הרכבים. מומלץ להביא בגדים למעיין בסוף.

הסיור יתקיים בשני ימי שישי: 17 ו-24 בנובמבר 2017. נקודת מפגש: בשעה 9:00, במצפור אברהם ביישוב גבעת הראל (נכנסים לגבעת הראל ובשער פונים שמאלה למצפה). סיום משוער בשטח: 12:30, בעין עז. ההשתפות בהרשמה מראש וללא תשלום.

ההרשמה בקישור https://goo.gl/yoHnxy. לפרטים: בית ספר שדה עפרה – החברה להגנת הטבע, 02-9975516.

חלמוניות בחרבת אבו חוף. (צילום: אחל עברון, רשות הטבע והגנים)
חלמוניות בחרבת אבו חוף. (צילום: אחל עברון, רשות הטבע והגנים)

מופע חלמוניות ב"שביל הזהב" ביער להב

ואילו תיירות צפון הנגב וקק"ל מזמינים ליהנות מ"שביל הזהב" ביער להב בו, לצד אתרים ארכיאולוגיים, גת עתיקה ומערות טבעיות – ניתן לצפות במופע מרשים של פריחה זהובה עם עשרות חלמוניות בוהקות.

החלמוניות שהגיעו לאזורנו ומזג האוויר הסתווי המצוין לטיולים, הם הזדמנות לצאת אל הטבע ולפגוש את הפרח היפהפה הזה.

איך מגיעים: בצומת דבירה פונים מזרחה. 2.4 ק"מ אחרי הכניסה לקיבוץ דביר פונים דרומה (ימינה) בדרך עפר טובה לכל רכב. אחרי 1.6 ק"מ פונים שמאלה. נוסעים 650 מ' ומגלים מימין לדרך באר. זוהי באר תלה, החפורה למרגלותיה הצפוניים של חורבת אבו חוף. הדרך משולטת לכל אורכה. מהבאר נוסעים במעלה הדרך מזרחה כ-300 מ' ומגיעים לשולי היער. כאן פונים דרומה ונוסעים עוד כקילומטר אחד עד לרחבת חניה קטנה, שלידה מתחיל שביל רגלי קצרצר העובר באתרים המשוחזרים של חורבת אבו חוף.

שביל הזהב בחורבת אבו חוף

החורבה היא שטח פתוח המשתרע על כ-1,100 דונם, מוקף כמעט מכל צדדיו ביער קק"ל. כ-300 מ' ממזרח לרחבת החניה, מעט גבוה יותר, נחשפו שרידיהן של שתי כנסיות, אך אנחנו נתמקד בביקור בשביל הקצר שסימנה קק"ל ונקרא "שביל הזהב" (בראשית נובמבר פורחות חלמוניות במדרון שממערב לשביל). המסלול מעגלי ומסומן בצהוב. האתרים זכו לשלטי הסבר. לאורך המדרון בוהקות חלמוניות במופע מרשים. בתום הביקור נשוב אל הרכב שברחבת החניה.

אפשר להגיע מכביש 3255 בשילוט לחורבת אבו חוף. ממשיכים ישר כל הזמן עד שמגיעים לשלט, שמאלה אל החלמוניות. את הפריחה מגלים בירידה אל החורשה הצמודה לשביל המעגלי.

החלמונית היא פרח מוגן אסור לקטוף אותה

פרטים על מסלולים נוספים, איפה לטייל ולאכול באזור ב: www.habsor.co.il.

הגליל העליון – יער ביריה

הפרח הצהוב פורח גם ביער ביריה שבגליל העליון. נצפו חלמוניות במסלול "דרך נוף" שבין פארק עין זיתים לעמוקה. ריכוז חלמוניות נוסף ניתן למצוא לא רחוק משם, סמוך לבית המלון "בית בגליל" שבחצור הגלילית. שם, על דרך הנוף שבין עמוקה לחצור הגלילית, נמצא אתר המכונה "שביל החלמוניות". במקום יש שילוט שמכוון את המבקרים לעבר הפריחה.

אין תגובות

השאר תגובה