דירוג 100 ערי התיירות: ירושלים במקום ה-67, תל אביב ב-78

לפי חברת המחקר Euromonitor International שערכה גם השנה את דירוג 100 ערי התיירות המובילות, ירושלים ירדה 5 מקומות לעומת 2016 ותל אביב מקום אחד
הביתן הישראלי בתערוכת התיירות WTM בלונדון, אתמול. מוכרים את תל אביב וירושלים. (צילום: עירית רוזנבלום)
הביתן הישראלי בתערוכת התיירות WTM בלונדון, אתמול. מוכרים את תל אביב וירושלים. (צילום: עירית רוזנבלום)

לונדון. חברת המחקר Euromonitor International ערכה גם השנה את דירוג 100 ערי התיירות המובילות בעולם ומיקומן היחסי באזורן. תוצאות הדירוג הוצגו אתמול (ב') ביריד התיירות WTM בלונדון.

בדברי ההקדמה למחקר (EUROMONITOR INTERNATIONAL'S TOP 100 CITY DESTINATIONS RANKING) אומרים עורכיו כי ערים הן לא רק קטליזטור כלכלי וגורם לצמיחת התיירות, אלא גם מצע לחדשנות, מודלים כלכליים חדשניים וסטארטאפים.

הבדיקה נעשתה על פי כניסות תיירים, כלומר, מי ששהה לפחות 24 שעות או יותר בעיר ואינה כוללת תיירות פנים. המידע מבוסס על חלק של 2017 עם צפי עד סוף השנה והפעם כולל לראשונה גם תחזית לשנת 2025.

"תעשיית התיירות ממשיכה לשגשג למרות מכשולים לא מעטים שמוצבים בדרכה ובהם חרם נסיעות, פיגועים, סגירת גבולות וזרמים של מהגרים שהשפיעו על יעדים. אבל אנשים ממשיכים לטייל. ערים הן החזית של הגידול והחדשנות בתיירות, אולם זו גם מציבה אתגרים בתחום העומס הגדול מדי על ערים ועל התחבורה", מדגיש המחקר.

הונג קונג. העיר המובילה את 100 ערי התיירות בעולם לשנת 2017 עם 25,6 מיליון תיירים. (צילום: ויקיפדיה)
הונג קונג. העיר המובילה את 100 ערי התיירות בעולם לשנת 2017 עם 25,6 מיליון תיירים. (צילום: ויקיפדיה)

העיר הניצבת במקום הראשון מבין 100 ערי התיירות המובילות בעולם היא הונג קונג עם 25,6 מיליון תיירים ב-2017, במקום השני בנגקוק עם 23,2 מיליון, במקום השלישי לונדון עם 19,8 מיליון, במקום הרביעי סינגפור עם 17,6 מיליון, במקום החמישי מקאו עם 15,3 מיליון, במקום השישי דובאי עם 14,9 מיליון, במקום השביעי פריז עם 14,2 מיליון, במקום השמיני ניו יורק עם 13,1 מיליון, במקום התשיעי שנזן עם 12,9 מיליון ובמקום העשירי קואלה לומפור עם 12.8 מיליון.

דובאי. במקום הראשון בערי המזרח התיכון ואפריקה עם 16,5 מיליון תיירים, (צילום: ויקיפדיה)
דובאי. במקום הראשון בערי המזרח התיכון ואפריקה עם 16,5 מיליון תיירים, (צילום: ויקיפדיה)

המזרח התיכון ואפריקה

לדברי עורכי המחקר, בין הערים שהציגו את הביצועים הנמוכים ביותר השנה, חרף היותן במגמת גידול, נמנות ערים בישראל ובמצרים – ירושלים ותל אביב וקהיר. "ישראל השיקה קמפיין שכולל סבסוד של מלונות זולים ותשלום לחברות תעופה המביאים נוסעים, בתקווה לשנות את המגמה".

במקום הראשון במזרח התיכון ואפריקה ניצבת דובאי עם 16,5 מיליון תיירים, במקום השני מכה עם 8,5 מיליון ובשלישי יוהנסבורג עם 5,5 מיליון תיירים.

ירושלים ממוקמת במקום השמיני עם 2,8 מיליון תיירים. היא מגלה גידול של 1% בתיירות לפי המחקר ואילו בדירוג הכללי ירדה ירושלים ב-5 מקומות וניצבת עתה במקום ה-67.

תל אביב ממוקמת במקום התשיעי עם 2,6 מיליון תיירים וגידול של 3.7% בתיירות. תל אביב ירדה מקום אחד בדירוג הכללי וניצבת עכשיו במקום ה-78.

עוד הם כותבים כי מה שמדהים במיוחד הוא היעדרן מהדירוג של מי שהיו בו ב-2014 כמו עיר הנופש שארם א שייח במצרים, שעמדה במקום ה-85 אז. "הדירוג מהווה אזהרה ברורה להשפעתו של הטרור, ולהשפעה שיש מנגד לשלטונות במאבק בו, כדי להשפיע על עתידם של יעדים", מציין המחקר.

באופן כללי הראו המזרח התיכון ואפריקה מגמה מעורבת בשל אי שקט פוליטי בחלק מהמדינות אולם שנת 2017 צפויה להיות שנה טובה across the board.

מצרים צפויה להתאושש ולצמוח שוב השנה, אחרי ירידה חדה בתיירות ב-2016 בשל הפלת המטוס הרוסי באוקטובר 2015.

למרות שלמזרח התיכון יש שחקנים חזקים בתחום חברות התעופה הסדירות המסורתיות (לאגסי), גם חברות הלואו-קוסט הראו גידול של 13% באיזור השנה. איחוד האמירויות הובילה בפרוייקטים מלונאיים ואילו מלונות הלואו-קוסט הציגו ביצועים יוצאי דופן ב-2017.

"הסיפור של המזרח התיכון ואפריקה הוא כזה: האיזור הוא שילוב בין ערים מצליחות שנכנסו לדירוג ה-100 וכאלה שנפלו בצד הדרך ויצאו ממנו בשל ירידות חדות בביצועים", נאמר במחקר.

אוקספורד סטריט בלונדון. ניצבת במקום הראשון בין הערים המתויירות ביותר באירופה. סבלה פחות מהפיגועים. (צילום: עירית רוזנבלום)
אוקספורד סטריט בלונדון. ניצבת במקום הראשון בין הערים המתויירות ביותר באירופה. סבלה פחות מהפיגועים. (צילום: עירית רוזנבלום)

אירופה

הערים המובילות באירופה הן: במקום הראשון לונדון, עם 20 מיליון תיירים, במקום השני פריז עם 14 מיליון תיירים, במקום השלישי רומא עם 9,5 מיליון תיירים (ירידה של 2 מקומות בדירוג הכללי), במקום הרביעי איסטנבול עם 8,6 מיליון תיירים (ירידה של 4 מקומות בדירוג הכללי), במקום החמישי פראג עם 8,5 מיליון תיירים (ירידה של 2 מקומות), במקום השישי ברצלונה עם 7,6 מיליון תיירים, במקום השביעי מילאנו עם 6,8 מיליון תיירים (עליה של מקום אחד), במקום השמיני אמסטרדם עם 6,5 מיליון תיירים (ירידה של 2 מקומות), בתשיעי אנטליה עם 6,4 מיליון תיירים (ירידה של שני מקומות) ובמקום העשירי וינה עם 6 מיליון תיירים (ירידה של 5 מקומות בדירוג הכללי).

לפי המחקר, את פרס הערים עם הביצועים הטובים ביותר השנה מקבלות הרקליון ואתונה, שתיהן ערים ביוון היציבה. מנגד, את ההשפעה הברורה של הטרור אפשר למצוא בביצועים של בריסל, פריז, ניס ואיסטנבול. ראוי לציון שלונדון הושפעה פחות מן הפיגועים שאירעו בה והיא צפויה להראות גידול של 3% השנה. מדריד צפויה לעבור את ברצלונה השנה, כפי שהיה גם ב-2016. למרות זאת, ברצלונה ניצבת לפני מדריד בדירוג ושתי הערים סובלות מתיירות-יתר.

אביב בניו יורק. התיירות אליה פורחת והמלונות בתפוסה של כ-90%, למרות טראמפ. (צילום: Bern Altman)
אביב בניו יורק. התיירות אליה פורחת והיא בראש המדינות המתויירות באמריקות, למרות טראמפ. (צילום: Bern Altman)

ארצות הברית

לארצות הברית יש 7 מתוך 10 הערים באמריקות, אולם הצפי הוא כי ארצות הברית תפגר בשנת 2017 בביצועים אחרי ערים בקנדה ובאמריקה הלטינית.

בדירוג בארצות הברית מובילה ניו יורק עם 13 מיליון תיירים, מיאמי עם 8 מיליון, לאס וגאס עם 6,6 מיליון ובמקום הרביעי לוס אנג'לס עם 6 מיליון. שתי האחרונות ירדו ב-3 מקומות בדירוג הכללי כל אחת.

עורכי המחקר כותבים כי ההשפעה של כהונת הנשיא טראמפ על הכניסות לערי ארצות הברית תיבחן מקרוב.

אין תגובות

השאר תגובה