הסכם ענפי חדש לעובדי המלונאות

 ההסכם שנחתם בין ההסתדרות, התאחדות המלונות ונציגי עובדי הענף כולל, בין היתר, העלאת שכר בשיעור 7.25%, מענק, הגדלת תוספת הוותק ושיפור בתקציבי הרווחה
מימין, נשיא התאחדות המלונות ,אמיר חייק ויו
מימין, נשיא התאחדות המלונות, אמיר חייק ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן חותמים על ההסכם הבוקר. (צילום: יהודה שגב, דוברות ההסתדרות)

הסכם קיבוצי ענפי חדש, המשפר משמעותית את תנאי העסקתם של כ-40 אלף איש העובדים בכ-400 בתי מלון ובתי הארחה בישראל, נחתם הבוקר (ג').

ההסכם, שהושג לאחר תקופת הידברות ממושכת בין הצדדים, יחול למשך ארבע שנים והוא ישפיע על כלל עובדי הענף, בהם חדרנים ועובדי ניקיון, אנשי תחזוקה ולוגיסטיקה, עובדים אדמיניסטרטיביים, עובדים בתחום המזון ועוד.

ההסכם נחתם בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן; נשיא התאחדות המלונות בישראל אמיר חייק; יו"ר איגוד עובדי המלונות, כימיה, שמירה וניקיון פרדי כהן; מזכיר ארצי באיגוד עובדי המלונות יוסי ברבי; יו"ר ועדת העבודה של התאחדות המלונות שמעון לוי, סמנכ"ל ההתאחדות יואב בכר ונציגי עובדי הענף.

בראש ההסכם הענפי החדש נקבע כי במהלך ארבע שנות ההסכם, ייהנו עובדי הענף מתוספת שכר שתגיע ל-7.25% ותחולק בשלוש פעימות (2.25%, 2.5% ו-2.5%). לצד זאת יקבלו העובדים מענק בגובה 26% משכר היסוד, שמשמעותו תשלום בגובה של כ-1,000 שקל לפחות. מענק זה יתקבל עבור התקופה שבין ינואר לאוקטובר 2017 לעובדים אשר צברו ותק של 30 חודשים ביום 1.1.17.

מלון באילת. ההסכם יחול למשך ארבע שנים והוא ישפיע על כלל עובדי הענף, (צילום: משרד התיירות)
מלון באילת. ההסכם יחול למשך ארבע שנים והוא ישפיע על כלל עובדי הענף, (צילום: משרד התיירות)

עובדים במקצועות שוחקים יוצאו לפרישה מוקדמת

בשורה נוספת הכלולה בהסכם קובעת כי יחול שינוי בתוספת הוותק הנהוגה בענף, כך שהיא תיטיב עם העובדים הוותיקים יותר. עד כה תוספת הוותק שקיבל עובד לאחר כל שנה הייתה שקלית ועמדה על 35-45 שקל. עתה, התוספת תגדל ותחושב באופן אחוזי, כך שגובהה יעמוד על 40-80 שקל לכל שנה. בנוסף לכך, ההסכם מפחית משעה וחצי לכדי שעה את ניכוי זמן ההפסקות מהעובדים.

עוד קובע ההסכם כי תגדל ההפרשה של העובדים לקרן הרווחה המשותפת להסתדרות ולהתאחדות המלונות, אשר כספיה מוקדשים לארגון פעילויות רווחה לטובת העובדים ולהוצאת עובדים במקצועות השחיקה לפרישה מוקדמת. כמו כן, שונה הסדר הגבייה לקרן ההדרכות המקצועיות לעובדי הענף, אשר מנוהלת על ידי ההסתדרות. קרן זו אמונה בין היתר על השתלמויות וקורסים להגברת איכות השירות והפריון של העובדים, בתחומים רבים הקשורים לענף.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר במעמד טקס החתימה על ההסכם: "לענף המלונות, אשר אמון על אירוח תיירות הפנים והחוץ, תפקיד מפתח בחיזוק ובהתפתחות המשק הישראלי. אני מברך את כלל עובדי הענף על ההסכם, אשר נותן מענה לסוגיות הייחודיות לו ומביא לשיפור משמעותי בתנאי העסקתם, תוך הבטחת תגמול ראוי על עבודתם המסורה".

טקס החתימה בהסתדרות עם עובדי המלונות. ההסכם הושג לאחר תקופת הידברות ממושכת בין הצדדים. (צילום: יהודה שגב)
טקס החתימה בהסתדרות עם עובדי המלונות. ההסכם הושג לאחר תקופת הידברות ממושכת בין הצדדים. (צילום: יהודה שגב)

חייק: "מקווה כי ההסכם יתרום לגיוס עובדים חדשים"

נשיא התאחדות המלונות רו"ח אמיר חייק, בירך על ההסכם ואמר כי מדובר בהסכם מאוזן המיטיב עם העובדים, תוך אחריות מלאה למעסיקים בבתי המלון הקטנים והגדולים כאחד. הוא הביע תקווה כי "ההסכם יתרום גם לגיוס עובדים חדשים שיראו במלונאות קריירה לטווח ארוך".

שר התיירות יריב לוין, הצטרף לברכות ואמר כי ההסכם הקיבוצי שנחתם הוא ברכה גדולה לענף התיירות. "העובדים הם הנכס החשוב ביותר לענף ושיפור תנאי העסקתם הוא צעד חשוב וחיוני", הדגיש השר.

יו"ר איגוד עובדי המלונות פרדי כהן אמר: "הבאנו בשורה גדולה לכל עשרות אלפי עובדי הענף שיתוגמלו מעתה באופן מכובד בהתאם לתנאי העסקתם הייחודיים".

הליווי המשפטי להסכם נעשה על ידי סגנית היועצת המשפטית באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות עו"ד חנה שניצר ועו"ד עדי שדה מהלשכה המשפטית באג"מ.

מצד התאחדות התעשיינים לוותה העבודה על ההסכם גם על ידי סמנכ"ל משאבי אנוש של רשת המלונות ישרוטל דוד בלום וסמנכ"ל משאבי אנוש ברשת מלונות דן חן מיכאלי.

אין תגובות

השאר תגובה