ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה: שירותי נופש בחו"ל גם בלי זכות ביטול

כיום הסוכנים אינם יכולים למכור לצרכנים בישראל 40% מהטיסות שיוצאות מהארץ – טיסות הלואו-קוסט. היוזם ח"כ סמוטריץ': נשמור על הצרכן ונצמצם את הנזק לסוכני הנסיעות
ריינאייר. מי שהוא צרכן מתוחכם יכול ליהנות ממוצרים זולים משמעותית, ומי שלא כזה, נמנעת ממנו הגישה לעסקאות הזולות. (צילום: יח
ריינאייר. מי שהוא צרכן מתוחכם יכול ליהנות ממוצרים זולים משמעותית, ומי שלא כזה, נמנעת ממנו הגישה לעסקאות הזולות. (צילום: יח"צ)

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ בצלאל סמוטריץ', וח"כים נוספים, לתקן את חוק הגנת הצרכן ולאפשר לסוכנים ישראלים המוכרים שירותי הארחה ונופש של ספקים זרים להציע לצרכן שירותי הארחה, נסיעה, חופשה או בילוי שמתבצעים במלואם בחו"ל בשתי אפשרויות – עם זכות לביטול העסקה או בלעדיה.

כיום, צרכן שרכש שירות מספק ישראלי רשאי לבטל את העסקה, בהתאם לתנאי בחוק, תמורת דמי ביטול של 5% משווי העסקה ועד 100 שקלים. כתוצאה מכך נפגעים סוכני הנסיעות שנאלצים לשלם דמי ביטול שאינם יכולים לגבות מהספק בחו"ל. היו"ר כבל הבהיר כבר בפתח הישיבה כי לא יאפשר מצב של כרסום בזכות הביטול של הצרכן או פגיעה בה, וההצעה נועדה להיטיב אתו ולאפשר לו לקבל גם מסוכני הנסיעות בארץ – את מה שהוא יכול לקבל מאתרי האינטרנט בחו"ל.

לפי ההצעה שאושרה, בעסקאות לרכישת שירותי חופשה הניתנים כולם בחו"ל, יוכל הסוכן להציע לצרכן לבחור מראש אם להחיל עליו את תנאי הביטול לפי חוק הגנת הצרכן, או תנאי הביטול לפי נותן השירות בחו"ל.

"הצעת החוק נכונה לכל הצדדים"

היוזם ח"כ סמוטריץ', אמר כי הצעת החוק נכונה לכל הצדדים, תמשיך להגן על הצרכן ותאפשר לסוכני הנסיעות להתמודד עם התחרות הבינלאומית ולהציע לצרכנים את שירותי הנופש בשתי אפשרויות – האחת עם זכות לביטול עיסקה בהתאם לחוק הגנת הצרכן והשנייה, עם זכות הביטול כפי שמציע אותה הספק בחו"ל. סמוטריץ' הוסיף כי ההצעה לא תשפיע על מחירי השירותים בחו"ל ולא תעלה אותם.

ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא אמר כי זכות הביטול היא אמצעי ולא המטרה. הוא הוסיף כי כיום חופשה בחו"ל זולה יותר מחופשה בישראל ואמר כי צריך לבחון את השפעת הצעת החוק על תיירות הפנים.

נציג משרד התיירות, אלי ליפשיץ, אמר כי לא צריך לחשוש ממדרון חלקלק ולאפשר גם לבתי המלון בארץ להציע שני סוגי עסקאות – עם אפשרות ביטול או בלעדיה. לדבריו, ההגנה על הצרכן בעסקאות תיירות בארץ רק פוגעת בו ומונעת ממנו לקבל מוצר זול יותר בלי זכות ביטול, בדומה למצב בחו"ל.

הזמנת חדר מאתר Booking: מחיר גמיש ומחיר מוזל - Low rate - no money back. (צילום מהאתר)
הזמנת חדר מאתר Booking: מחיר גמיש ומחיר מוזל – Low rate – no money back. (צילום מהאתר)

מנכ"לית התאחדות המלונות בישראל, יהל בן נר, אמרה כי המלונות בישראל נמצאים בתחרות בינלאומית קשה מאוד, והחלת הצעת החוק גם עליהם תאפשר להשאיר את הכסף בארץ.

מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות, חני סובול, אמרה כי כיום הסוכנים אינם יכולים למכור לצרכנים בישראל 40% מהטיסות שיוצאות מהארץ – טיסות הלואו-קוסט  – כי הן לא ניתנות לביטול. לדבריה, "יוצא שמי שהוא צרכן מתוחכם יכול ליהנות ממוצרים זולים משמעותית, ומי שלא כזה, נמנעת ממנו הגישה לעסקאות הזולות".

נציגת המועצה לצרכנות, עו"ד יעל כהן שוואט, אמרה כי צריך להבהיר שהסוכן בישראל אחראי להחזיר את הכסף לצרכן שבחר מוצר עם זכות ביטול.

נציג רשות התעופה האזרחית, ישי דון יחיא, התייחס לטיסות הלואו-קוסט ואמר כי בישראל יש אפליה בין החברות הישראליות, שמחויבות בזכות ביטול, לחברות הזרות שמציעות גם כרטיסי טיסה זולים יותר ללא אפשרות ביטול. לדבריו, "אם חוק הגנת הצרכן יחול על חברות התעופה הזרות, נמצא את עצמנו עם זכויות ביטול מעולות – אבל בלי חברות תעופה שירצו לטוס לישראל".

ח"כ סמוטריץ' אמר כי אסור להתעלם מהדברים שנאמרו בדיון, וכי הם ייבחנו שוב בעת הכנת ההצעה לקריאה השנייה והשלישית. עם זאת, הוא הוסיף כי אין מחלוקת שהחוק הוא טוב, כך שימזער את הפגיעה בסוכנים וירחיב את מגוון האפשרויות שהצרכן יכול לקבל.

היו"ר כבל סיכם ואמר לאחר אישור ההצעה כי ההערות שנשמעו ייבחנו שוב, כך שחלילה לא תהיה פגיעה בצרכנים.

אין תגובות

השאר תגובה