ועדת הכספים דורשת להקטין את ההיטל שמשלמים המעסיקים

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, בישיבה דחופה שהתקיימה הבוקר בכנסת: "לחייב רטרואקטיבית את המעסיקים בהיטל שהממשלה לא גבתה קודם זה עורבא פרח"
מלונות אילת. המדינה פנתה לעסקים כדי שיעסיקו אנשים שהסתובבו ברחובות. (צילום: דפנה טל)
מלונות אילת. המדינה פנתה לעסקים כדי שיעסיקו אנשים שהסתובבו ברחובות. (צילום: דפנה טל)

ועדת הכספים התכנסה הבוקר (ד') בכנסת לישיבה דחופה בעקבות הדרישה של רשות המיסים מהמעסיקים לשלם היטל של 20% גם על מבקשי המקלט מאריתריאה ודרום סודן בעלי רישיון שהייה זמני – אשר הוגדרו כ"שוהים מוגנים" ו"מנועי הרחקה" על ידי בית המשפט העליון.

בעלי העסקים, ביניהם מסעדות, חברות ניקיון ומלונות, אשר שימשו בעידוד המדינה אכסניית תעסוקה טבעית לאלפי עובדים מבקשי מקלט, פונים בימים אלו לבית המשפט העליון בבקשה לדיון נוסף וכן לחברי הכנסת בוועדת הכספים, להורות לרשות המיסים לא להחיל את  ההיטל באופן רטרואקטיבי, מאחר וישנה סכנה ממשית לסגירת אלפי עסקים ולפיטורי אלפי עובדים כתוצאה מכך.

בדיון שיזמו ח"כ עודד פורר ומירב בן-ארי, עלה כי אמנם יש צורך בהסדרת הענף ובקביעת היטלים, אך עם זאת הרשויות חייבות להתחשב בעסקים ולהחיל את הפסיקה באופן עתידי בלבד, או לכל הפחות לבחון את ההיטל הרטרואקטיבי באופן הוגן ומידתי לפי יכולת בתי העסק.

הבר במסעדת הגריל הירושלמית "כינור בכיכר". בענף המסעדות, תוך 5 שנים נסגרים 80% מהעסקים בתחום. (צילום: דניאל לילה)
הבר במסעדת הגריל הירושלמית "כינור בכיכר". בענף המסעדות, תוך 5 שנים נסגרים 80% מהעסקים בתחום. (צילום: דניאל לילה)

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, ("יהדות התורה) אמר: "לחייב רטרואקטיבית את המעסיקים בהיטל שהממשלה לא גבתה קודם זה עורבא פרח, זה גם לא הגון. אנו מבקשים לא לגבות את הכסף הזה בכלל, זה דבר שנראה כמו מדינת חלם, מדיניות של בת יענה. אני מבקש שהממשלה תהיה ערוכה עם תשובות, כי אין הרבה זמן לטפל בזה. ביהמ"ש הביע חוסר נוחות על חוסר תום הלב של רשות המיסים, אי שביעות רצון גורפת זה לא דבר שקורה כל פעם בביהמ"ש. אני מבקש שלפני הדיון הנוסף שיקבע לעוד שבוע, תהיה תשובה מהממשלה: האם גובים את הכסף? מאיפה העסקים יביאו את הכסף? במידה והתשובות לא יספקו אותנו אני מציע להכין הצעת חוק בנושא. נמשיך לקיים את הדיונים ונחכה לתשובות."

ח"כ מירב בן-ארי, ("כולנו"): "ההחלטה על גבייה רטרואקטיבית היא מכה קשה על המסעדות, בתי האבות, מלונות וכל מי שמעסיק עובדים זרים. במשך שנים מדינת ישראל לא הגדירה באופן מדויק את מדיניותה בנושא עובדים זרים וכעת העסקים משלמים את המחיר. גם ביהמ"ש העליון בפסיקתו הורה לרשות המיסים לשקול מחדש את הגביה הרטרואקטיבית של ההיטל. רשות המיסים התחייבה בדיון לחשוב מחדש על ההיטל ולבחון אפשרות לסייע לעסקים שנקלעו למצב החמור הזה. בשבוע הקרוב נקבל את תשובת רשות המיסים ולאחר מכן תתכנס הוועדה מחדש לדון בעניין."

מלון הרברט סמואל של האחים נקש בירושלים. באילת מעסיקים עובדים מירדן. (צילום: עירית רוזנבלום)
מלון הרברט סמואל של האחים נקש בירושלים. באילת מעסיקים עובדים מירדן. (צילום: עירית רוזנבלום)

ח"כ עודד פורר, ("ישראל ביתנו"): "ביקשתי דיון מהיר, כי אנחנו נמצאים במצב שבחצי השנה הקרובה, עשרות אלפי עובדים ילכו הביתה. אין שום סיכוי שמסעדה או כל עסק יעמדו בשומות של מיליוני שקלים רטרואקטיבית, כולם יסגרו את העסקים. אנחנו צריכים לתת פתרון קודם כל רטרואקטיבית. גם כשנכנסים לתוך הליך הגביה יש חילוקי דעות בין משרדי הממשלה. היתה פה בעיה של לאקונה חוקית וצריך להפעיל את הראש ואת הלב ולא לשלוח כל כך הרבה אנשים הביתה."

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים: "אנחנו לא אשמים שלמדינה אין ולא היתה מדיניות ועכשיו באים ודורשים כסף. בענף המסעדות, תוך 5 שנים נסגרים 80% מהעסקים בתחום. מעל 200 מיליון שקל בשנה למסעדות, אם יש מישהו שחושב שיש מסעדה שיכולה לשלם את זה הוא חי בחלל החיצון. הגשנו הצעת חוק לביטול שומות רטרואקטיביות שנקבעו עקב שינוי מדיניות".

רו"ח אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות: "המדינה פנתה לעסקים כדי שיעסיקו אנשים שהסתובבו ברחובות. לא צריכים לשלם את המס לחלוטין. כשאין מושג שהולכים להטיל מס בעוד 5 שנים, אי אפשר להתכונן לזה. אי אפשר לנהל ככה עסק, כל מעסיק ידע שרשות המיסים יכולה להיזכר בו בדיעבד ויאלץ לשלם שומות רטרואקטיביות שיכולות להגיע למיליוני שקלים."

עו"ד רועי כהן, נשיא להב: "מדובר בשיטה של עצימת עיניים, כי 'יש החלטה של בגצ'. יודעים שאין עובדים ויודעים שהמדינה עודדה העסקה של אותם עובדים. ליבי עם כל עובד שמפוטר, אבל כרגע נמצאים על המדוכה אלפי בתי עסק שנלחמים על חייהם שנותנים את מנוע הצמיחה של המדינה. יש לעצור את דרישת הרטרואקטיביות".

עו"ד אילן שמעוני, יו"ר ארגון חברות הניקיון: "ענף הניקיון הוא אחד מהענפים שיושפעו באופן המשמעותי ביותר. היטלי מס רטרואקטיביים בסכומי עתק אסטרונומים יגרמו לקריסת העסקים הקטנים והבינוניים המעסיקים עובדי ניקיון אשר אין ביכולתן לשלם סכומים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. כתוצאה מכך לא תיוותר להן ברירה אלא להכריז על מצב של חדלות פירעון וחיסול עסקיהם. מדובר על פגיעת רחבת היקף לעובדי הניקיון, לחברות ולמשק הישראלי".

אין תגובות

השאר תגובה