מינסק בבלארוס: תיירות בין נופש לזיכרון

סיפורו של מסע למינסק (Minsk) בירת בלארוס, עיר מרובת פארקים ירוקים ונהרות תכולים, מבנים מרשימים ועושר תרבותי, חיי לילה תוססים  ואנדרטאות לזכר המלחמה הפטריוטית הגדולה

סיור קצר במינסק, בירת בלארוס, חושף עיר של נהרות תכולים ופארקים ירוקים, עם תנופת בנייה למגורים ולעסקים. בבלארוס מתמקדים גם בפיתוח התיירות למדינה, ובמסיבת העיתונאים שאירגנה סוכנות התיירות הלאומית הבלארוסית, סקרו בכירי התיירנים הבלארוסים את שפע ההיצע שיש למדינתם להעניק לתייר בכלל, ולתייר הישראלי בפרט: תיירות שורשים, מורשת ואתרים יהודיים; תיירות נופש, בריאות וטיפולי ספא ויופי; תיירות כפרית, אקולוגית, ספורט ואקסטרים וגם תיירות של תרבות, אוכל ובחורף אתרי סקי.

במסעדה הכשרה הראשונה במינסק. מימין, היזם בוריס ברזובסקי, אלון שוהם - שגריר ישראל בבלארוס, שף המסעדה (צילום: שוש להב)
במסעדה הכשרה הראשונה במינסק. מימין, היזם בוריס ברזובסקי, אלון שוהם – שגריר ישראל בבלארוס, שף המסעדה (צילום: שוש להב)

האירוע התקיים במסעדה הכשרה הראשונה במינסק, 7.40 (לפי שיר יהודי-בלארוסי ידוע), שהושקה באותו מעמד ואשר נפתחה בידי שני אנשי עסקים ישראליים – ששי אברהם ובוריס ברזובסקי.

את המפגש המרגש פתחה מנהלת סוכנות התיירות הלאומית הבלארוסית ורוניקה דורושקו (Veronika Dorozhko). אלון שוהם, שגריר ישראל בבלארוס, שיבח את היוזמה לחיזוק הקשרים בין המדינות ולעידוד התיירות מישראל לבלארוס. בתל אביב פועלת שגרירות בלארוס בישראל, הפעילה ומעורבת מסחרית, חברתית ותרבותית, בראשות השגריר ולדימיר סקבורצוב (Vladimir Skvortsov).

בלארוס מחולקת לששה מחוזות כאשר עיר הבירה, מינסק, מתפקדת כמחוז עצמאי. מינסק שימשה כבירת הרפובליקה הסובייטית סוציאליסטית הבלארוסית מ-1919 עד 1991 והחל מ-1991 (לאחר פירוק בריה"מ) הפכה לבירת המדינה העצמאית, בלארוס, שהנשיא שלה הוא אלכסנדר לוקשנקו (Alexander Lukashenko).

תצפית ממלון 'בלארוס' על העיר, נהר סוויסלאץ' וצבעי השלכת הבוערים (צילום: שוש להב)
תצפית ממלון 'בלארוס' על העיר, נהר סוויסלאץ' וצבעי השלכת הבוערים (צילום: שוש להב)

מינסק- בירת בלארוס המתחדשת

מינסק היא מרכז עסקי וממשלתי. למרות שרק בניינים בודדים שרדו את הפצצות מלחמת העולם השנייה, היא השתקמה לגמרי. העיר, הממוקמת על גדותיהם של שני הנהרות סוויסלאץ' וניאמיהה, מודרנית ושוקקת חיים, עם רחובות רחבים, שדרות מרובות עצים ופארקים ירוקים ומטופחים. זו עיר מתחדשת, שנפתחו בה בתי קפה אופנתיים, מסעדות משובחות, גלריות לאמנות והמון מועדוני לילה, ברים ובתי קזינו. בכל אלה אפשר לבלות לצד ביקור באתרים המרכזיים, כשלמרות גודלה, היא משרה שלווה.

בנוסף ליפי הטבע שלה, העיר מתגאה בעושרה התרבותי: 16 מוזיאונים, 11 תיאטראות ו-139 ספריות. הרחוב הראשי במינסק הוא שדרת העצמאות המטופחת, אחת הארוכות באירופה. כיכר העצמאות, ששוכנת במרכז מינסק, היא הלב הפועם של העיר, כשסביבה מרוכזים כמה מהמבנים החשובים בה, כמו בית הממשל, האוניברסיטה של בלארוס וסניף הדואר המרכזי. אחד המבנים הבולטים בכיכר הוא כנסיית סיימון והלנה הקתולית המעוטרת בצריחים ומגדלים.

תצפית ממלון הילטון על שכונת טרוצקויה ו"אי הדמעות" שבנהר סוויסלאץ' (צילום: שוש להב)
תצפית ממלון הילטון על שכונת טרוצקויה ו"אי הדמעות" שבנהר סוויסלאץ' (צילום: שוש להב)

טרויצקויה (Troizkoe) היא השכונה המעניינת ביותר בעיר, השוכנת על גדות הנהר סוויסלאץ'. זהו פרבר בוהמייני עם בתי אחוזות ומבנים משוחזרים מהמאה ה- 19, גלריות לאמנות, בתי קפה ומסעדות יוקרה וחנויות מזכרות. בעבר חיו בשכונה יהודים רבים, ועדות לכך ניתן למצוא בבית הכנסת שנותר פה והוסב למוזיאון. ממולה נמצא את "אי הדמעות" שהוא אי קטן המחובר בגשר לגדת הנהר ועליו אנדרטה המוקדשת לחיילים מבלארוס שנהרגו במלחמת אפגניסטן.

הספרייה הלאומית במינסק, היא אחת מן הספריות הגדולות והמרשימות בעולם ושוכנת במבנה ייחודי. במוזיאון הלאומי לאמנות של בלארוס נמצא אוסף ענק של עבודות אמנות מגוונות. במוזיאון הלאומי להיסטוריה ותרבות אוסף עצום של מוצגים ארכיאולוגיים ואתנוגרפיים. מוזיאון מרתק נוסף מוקדש ל'מלחמה הפטריוטית הגדולה' – היא מלחמת העולם השנייה – והוא נחשב לאחד ממוזיאוני המלחמה החשובים בעולם.

מוזיאון המוקדש ל'מלחמה הפטריוטית הגדולה' (מלחה"ע ה- 2) והוא נחשב לאחד ממוזיאוני המלחמה החשובים בעולם (צילום: שוש להב)
מוזיאון המוקדש ל'מלחמה הפטריוטית הגדולה' (מלחה"ע ה- 2) והוא נחשב לאחד ממוזיאוני המלחמה החשובים בעולם (צילום: שוש להב)

זוכרים את היהודים 

עד למלחמת העולם הראשונה היתה בבלארוס אוכלוסייה יהודית גדולה ובעלת תרבות מפוארת. לפי מפקד האוכלוסין הגדול של האימפריה הרוסית משנת 1897, 51% מתושבי מינסק היו יהודים. ערב פלישת גרמניה לברית המועצות במלחמת העולם השנייה, מנתה הקהילה היהודית במינסק כ-90 אלף איש. גטו מינסק הוקם על ידי הנאצים, בעקבות הפלישה הגרמנית לברית המועצות והיה בין הגטאות הגדולים ביותר במזרח אירופה בזמן המלחמה. הוא איכלס קרוב ל-100,000 יהודים, שרובם נרצחו. ב-20 ביולי 1941 נתלתה ברחובות מינסק מודעה המורה על הקמת רובע יהודי בעיר. בחודש נובמבר 1941 הובאו למינסק שבעה משלוחים של יהודים מערי גרמניה, אוסטריה וצ'כוסלובקיה.

המלחמה גבתה בבלארוס חייהם של כשני מיליון אנשים, שכמחציתם היו יהודים. במינסק ביקרתי בשתי אנדרטאות מרכזיות המנציחות את היהודים שניספו בשואה בגטו מינסק.

פסל הברונזה המצמרר "הדרך האחרונה", במתחם הזיכרון ימאה, שיצרו האדריכל ליאוניד לוין והפסלים אלזה פולק ואלכסנדר פינסקי (צילום: שוש להב)
פסל הברונזה המצמרר "הדרך האחרונה", במתחם הזיכרון ימאה, שיצרו האדריכל ליאוניד לוין והפסלים אלזה פולק ואלכסנדר פינסקי (צילום: שוש להב)

אנדרטת ימאה – yama memorial

אנדרטת ימאה (בור) מוקדשת לקורבנות השואה והיא מצמררת ומרשימה גם יחד. היא הוקמה במקום בו ב-2 במארס 1942 ירו הנאצים בכ-5,000 אסירים מגטו מינסק הסמוך, ביניהם 200 יתומים מבית הילדים, יחד עם המורים והמחנכים. האנשים הובלו לתוך בור ונורו ללא רחמים וחמלה.

האובליסק הוקם בימאה בשנת 1947 ועליו טקסט הנצחה ביידיש וברוסית, שכתב המשורר חיים מלטינסקי וזו האנדרטה הראשונה בברית המועצות לשעבר, עם כתובת יידיש להוקיר את קורבנות השואה. בקומפלקס ימאה התווסף בשנת 2000 פסל ברונזה שנבנה לאורך גרם המדרגות, וכותרתו "הדרך האחרונה". הפסל מייצג קבוצה של קדושים מעונים, שצעדו במדרגות הבור אל מותם, ואותו יצרו האדריכל ליאוניד לוין והפסלים אלזה פולק ואלכסנדר פינסקי. במתחם נמצא גם שביל "חסידי אומות עולם" של בלארוס, שהצילו יהודים במהלך המלחמה ולכבודם נשתל עץ שצמוד אליו שלט מתכת עם שם המציל.

האנדרטה "הבית השבור", ליד הגטו היהודי שחרב, יצירתם של הפסל מקסים פטרול והאדריכל ליאוניד לוין (צילום: שוש להב)
האנדרטה "הבית השבור", ליד הגטו היהודי שחרב, יצירתם של הפסל מקסים פטרול והאדריכל ליאוניד לוין (צילום: שוש להב)

אנדרטת "הבית השבור" – "Broken hearth" monument   

האנדרטה עם הכותרת הסמלית "הבית השבור" (או "האח השבור"), היא מחווה לזכר קורבנות הנאציזם שנרצחו בגטו במהלך מלחמת העולם השנייה. היא הוקמה ב-22 באוקטובר 2008 וממוקמת על שטח של בית כנסת יהודי לשעבר. היוצרים הם הפסל מקסים פטרול והאדריכל ליאוניד לוין. אנדרטה זו היא התגלמות דמותו של בית הרוס, שעל בסיסו שולחן עגול שבור וכיסא נטוי, זכר למשפחה יהודית מאושרת שגרה כאן פעם ונרצחה באכזריות. היא ממוקמת ליד העץ העתיק, שללא ספק היה עד לאירועים הנוראים שהתרחשו בשנות הכיבוש הנאצי במינסק. במתחם אנדרטאות בצורת מצבות קברים ומולן – שברי אבנים הפזורים בשטח, המסמלים קהילות יהודיות שמהן נשלחו אנשים לגטו מינסק ובו ניספו.

קו סטאלין

המוזיאון הפתוח "קו סטלין" - קומפלקס היסטורי ותרבותי (צילום: שוש להב)
המוזיאון הפתוח "קו סטלין" – קומפלקס היסטורי ותרבותי (צילום: שוש להב)

עם פרוץ מבצע ברברוסה, הצליחו הגרמנים תוך ארבעה ימים לחצות את בלארוס המערבית ולהגיע כמעט עד לפאתי מינסק וב-28 ביוני 1941 נכבשה העיר ע"י הגרמנים. הקומפלקס ההיסטורי והתרבותי "קו סטלין", שהינו מוזיאון פתוח, ממוקם כ-45 ק"מ ממרכז העיר מינסק ויש בו עניין רב גם לתייר.

"קו סטאלין" נוסד לרגל שישים שנה לניצחון הסובייטי במלחמה והינו אנדרטה לשנת 1941. "קו סטאלין" הוא שרשרת של מתקני הגנה, שהתמשכה לאורך 1,200 ק"מ, לצד עוד כמה אזורים מבוצרים בבלארוס שיצרו קו הגנה מאוחד. ביוני 1941, בשטחי האזור המבוצר של מינסק, קרס "קו סטאלין" ונכבש ע"י הגרמנים. תערוכת המוזיאון מציגה את כלי הנשק של התקופה (טנקים, מטוסים, תותחים, רובים) ותוכננה כך שהמבקר יחוש מיד את רוח הזמן וההיסטוריה.

כדאי לדעת:

* טיסה ישירה עם חברת התעופה הבלארוסית, בלאביה (Belavia), שלוש שעות וחצי, ונוחתים בשדה התעופה המודרני והמצוחצח של מינסק.

* את ביטוח הבריאות שהוצאתם בישראל, תבקשו בתרגום לאנגלית, כי אחרת תחוייבו לשלם עבור ביטוח בריאות מקומי בשדה התעופה במינסק.

* אם תשהו בבלארוס מעל לשבוע – המלון בו הייתם חייב לתת לכם אישור ששהיתם בו. את עותק טופס ההגירה שמילאתם במטוס והוחתם בשדה התעופה במינסק, שימרו בדרכון להראותו כשתעזבו.

* המטבע המקומי הינו רובל בלארוסי השווה בערך ל-2 שקלים.

* מינסק כבר לא כ"כ זולה לתייר ובשורה משמחת – אנו, הישראלים, כבר פטורים מויזה.

 שוש להב – עורכת ראשית של כתב-העת "עולם הצילום" ושל פורטל  GoodTimes.

* הכותבת היתה אורחת סוכנות התיירות הלאומית הבלארוסית, באדיבות שגרירות בלארוס בישראל

אין תגובות

השאר תגובה